Bebek Mevlüdü

Mevlüd için hazırlıklar

1- Davetli listesi oluşturmak

Hazırlanan listedekilerin tümünü tek tek aramanız ufacık bir bebekle zor olacaktır. Anneniz, kayınvalideniz, kızkardeş ya da görümceniz yani size en yakın aile kadınlarınlarından yardım almak gerekecek.

2- İkram listesi oluşturmak

Tabi ki bunu da  tek başınıza yapmanız bebekle daha da zor. Belki hazır ikramlarda bulunmak isteyebilir, ufak çaplı bir catring olayına girebilirsiniz  ya da aile kadınlarının en marifetli oldukları ikramları hazırlamalarını rica edip, tatlısı ve tuzlusu ile dengeli bir ikram hazırlayabiliriz.

3- Mevlüd yapılacak alanın organize edilmesi

...ki bu muhtemelen evinizin salonu olacaktır. Mümkün olabildiğince gereksiz fazlalıkları evin diğer bölümlerine çıkartıp, oturma alanı açmak gerekecek.

İkramlar için büyük bir masada açık servis kurmanız sizin işinizi kolaylaştıracak ayrıca da organizasyonunuza şıklık katacaktır. Masa örtüsü seçimi, bu örtünün tabaklarınıza uygun olması, güne özel peçeteler misafirlerinizin ilgisini  ve beğenisini kazanmasınızı sağlayacaktır. Bebeğinizin ismindeki harflerden oluşan kurabiyeler de ilgi çekici olabilir. Çay ikramı için gümüş tepsilerde hazırlanmış  bardaklarınızın altına eski iğne oyalarını yerleştirebilirsiniz bu da mevlüdünüze kalite ve tarz katabilir.

4- Mevlüd Hocası

Güzel sesli bir hoca mevlüde ayrı tat katacaktır. Muhtemelen çevrenizdeki kadınların iyi kötü size tavsiye edecekleri hocalar vardır.

5- Mevlüd şekerleri ya da hediyeler

 Mevlüdün bitimiyle davetlilerinize özel ufak ikramlarda bulunabilirsiniz. Örneğin ben Afyon’dan meşhur çifte kavrulmuş  lokum getirttim. Bunları özel olarak paketledim. Ayrıca kızımın mevlüd öncesinde çektiğim fotoğraflarını bir araya getirdim ve çerçeveledim. Dolayısı ile her misafirime 2 küçük hediye sundum. Özellikle fotoğraflara çok memnun oldular. Her fotoğraf aranjmanı birbirinden farklıydı, dolayısıyla herkes birbirine ne çıktığını merak edip  bir süre fotoğraflara baktı. Bu sırada da tepsiler çay servisine çıkarıldı. Aynı zamanda açık büfe ikramlar servise açıldı. 

Şimdi bu fotoğrafları yumurta almaya gittiğimizde herkesin evinde güzel bir köşede görüyor ve mutlu oluyorum :)

6- Sizin ve bebeğinizin kıyafet seçimi

 olabildiğince açık renkli ve üste oturmayan kıyafet seçimi sizi daha zarif ve bebekle uyumlu göstercektir. Benim kızımın mevlüd kıyafeti annemin bana kendi mevlüdümde giydirdiği anneannemin diktiği elbise idi. Kızımınm başındaki başlık ise elde yapıldı.  

7- Bebeğinizi taşıyacağınız ya da yatıracağınız yer

 

Salonunuza beşiği koyabilir, süsletebilirsiniz ya da bebeği mevlüd esnasında kucağınızda taşımanız için kedime ağırlıklı bir örtü ve minder de son derece şık, zarif ve kolay kullanımlı olur. Ayrıca bu mindere takılar da takılabilinir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !